неділя, лютого 21, 2016

// // Залишити відгук

Ведення словника – як організувати свій словник

Якщо ви вивчаєте англійську мову, то скоріш за все хоч раз заводили словник - зошит, до якого записували нові слова із їх перекладом (іноді з транскрипцією). Дехто записує слова у свій словник по алфавіту (спочатку поділивши його на 26 літер і зробивши для них закладки). Дехто пише в тому порядку, в якому нові слова зустрічаються - в підручнику, на сайті чи на курсах.
Прихильники лексичного методу вважають, що найдоцільніше записувати слова до словника за темами. Заводяться окремі секції для тем “Їжа”, “Робота”, “Здоров’я”, “Гроші”, “Фільми”, “Зовнішність” тощо, а потім, по мірі того як ви зустрічаєте словосполучення на цю тему, ви поступово наповнюєте кожну секцію. Перевагою цього методу є те, що слова групуються так, як вони вживаються в реальному  житті, і так їх легше потім знайти, щоб використати у реальній ситуації.

Погляньте на зображення і скажіть, під якою темою можна буде записати те, що на них зображено:


Для прикладу, в секції “Фільми”, учень середнього рівня міг би занотувати таке:

NotebookFilms-768x453Як ви, можливо, вже помітили, не існує чітких і непорушних правил, як треба записувати слова, окрім двох основних:

1) ніколи не записуйте окремі слова – завжди словосполучення чи речення;
2) записуйте повні та персоналізовані речення-приклади - такі приклади, які стосуються вашого життя, ваших думок, спогадів, переживань чи вашого досвіду.

Як ще можна організувати свій англійський словник?

1) за ситуаціями (в готелі, в ресторані, в магазині одягу, на конференції тощо)
NotebookRestaurant-768x795

2) за ключовими словами (вирази, словосполучення і шаблони з частовживаними словами як от like, time, make)
NotebookMindmap-1024x477

3) за різницею між словами, які схожі або які ви  плутаєте (affect/effect, angry/hungry, cost/charge)
image

4) за граматичними шаблонами, в яких вони часто використовуються (наприклад, вирази типові для  Present Perfect)
NotebookPresentPerfect-768x917

***Подяка Hugh Dellar & Andrew Walkley за надані приклади.

Який би спосіб ви не обрали, можете орієнтуватися на розмітку колонками (традиційну) чи розмітку картками (орієнтовно 2-3 картки на сторінку зошита залежно від розміру)
NotebookWordMeaning-1024x350 shelf

Коли ви записуєте вирази, дотримуйтесь таких порад:

1) Менше - то краще: краще зосередитися на меншій кількості слів, але подати з ними повну інформацію (частина мови, вимова, колокації, шаблони і звісно ж  - речення-приклади). Немає жодної необхідності записувати в словник кожне невідоме вам слово.
2) Словам потрібен простір: після кожного запису (окремого словосполучення) залишайте трохи місця, щоб при нагоді ви могли повернутися і пізніше дописати туди те, що пов'язане з цим словом (нові приклади, нові словосполучення чи вирази, нові шаблони, що стосуються цього слова). Не шкодуйте  місця, особливо на частовживані слова.
3) Тему вибираєте ви: у виборі тем орієнтуйтеся на підручник та на план занять з репетитором, а також можете залишити місце для тем, які ще колись з'являться.
4) Всьому своє місце: якщо ви зараз вивчаєте тему “Їжа” і на уроці або в тексті вам зустрічається словосполучення на тему “Фільми”, запишіть його в розділі “Фільми”. Примітка:
деякі вирази можуть стосуватися кількох тем. Наприклад, “to put [something] off” (відкладати щось на потім) може стосуватися теми “Робота” чи “Навчання” чи навіть “Відпустка”, залежно від того, в якому контексті воно вам зустрілося чи якою була ваша перша асоціація. Записати вираз  можна одразу в кілька тем, або лише в одну, якщо більшість асоціацій і контекстів пов'язані з певною темою. Головне - не перейматися системою (не намагатися, щоб все було ідеально), а користуватися нею.

Отже, спробуйте так вести словник і поділіться тут вашими враженнями та наслідками. Не соромтеся просити поради чи задавати питання. Good luck!

0 comments:

Дописати коментар