понеділок, грудня 09, 2013

// // Залишити відгук

У що не варто вірити, якщо ви хочете опанувати іноземну мову

 
ScreenClip [1]Більшість людей, котрі говорять лише однією мовою, мають чотири хибні переконання, які перешкоджають їм опанувати іноземну мову. Якщо ви завжди хотіли вільно говорити іноземною мовою, але ніколи не могли займатися її опануванням достатньо довго, Ви, скоріш за все, маєте одне з цих хибних переконань.
Читаючи статтю, майте на увазі, що подані нижче міфи - це скоріш за все лише бар'єри, які ви самі спорудили, щоб переконати себе в тому, чому ви не можете вивчити іноземну мову. Щоб знати справжню причину, вам необхідно розібрати ці бар'єри і зазирнути глибше.

1. "Вивчення мови - це занадто складно"

Чи легко вивчити мову? - Зовсім ні. Але багато хто перетворює вивчення мови у набагато складніший процес, ніж він є насправді. Деякі люди вважають, що вони мусять заучувати напам'ять тисячі слів та фраз та опанувати складнощі граматики, причому з самого початку.
Якби англійського бармена чи офісного працівника попросити записати всі англійські слова, які він знає і всі граматичні правила, які він використовує, він би здивувався, яка в у нього вийшла товстенна книжка. Покладіть цю книжку перед початківцем, накажіть йому починати зубрити і переконайтеся, скільки людей справді зможе виконати це завдання.
Це завдання здається ідіотським? Але це саме те, що  роблять більшість початківців.
Саме через це люди вважають, що вивчити мову складно. Вони постійно порівнюють, як вони володіють своєю рідною мовою із тим, як вони володіють мовою, яку прагнуть вивчити.
Коли ви вважаєте, що це надто складно, задумайтесь, які глибші переконання змушують вас так почуватися? Спитайте себе:
  • Може вам здається нудним спосіб, яким ви навчаєтесь?
  • Якщо вам так складно запам'ятати, як читаються і  пишуться англійські слова, може краще спочатку зосередитися на сприйнятті на слух та на говорінні?
Тож перш ніж говорити собі "Це надто важко", спробуйте проаналізувати, що насправді стоїть за цим виправданням і стримує вас.

2. "Вивчення іноземної мови потребує значно більше часу, ніж я можу виділити"

Це виправдання дуже популярне, незалежно від того, що люди намагаються вивчити. Суть полягає в наступному: Якщо ви справді хочете вивчити іноземну мову (чи щось інше), ви знайдете час.
Вам всього лиш треба 30 хвилин щодня за умови, що це буде справді щодня - і ви переконаєтеся в значних покращеннях вже через місяць.
Кажете, неможливо знайти цей час? Спробуйте. Доведіть, що я неправа. Прослідкуйте за тим, чим ви займаєтеся кожні 15 хвилин протягом 2-3 днів. Ви або виявите, що у вас таки є час, про який ви не підозрювали, або що ваш графік дійсно занадто забитий. Якщо це так, то доведеться зробити в графіку кардинальну "чистку". Позбавтеся дій та занять, яких можна позбутися (уникайте розмов біля кавоварки в офісі, замість перевірки і читання електронної пошти тричі на день робіть це двічі тощо). Виграні таким чином 20 чи 30 хвилин щодня можна присвятити своїй меті - вивченню англійської.
Якщо ж вам дійсно нереально "вирізати" щось із графіка, задумайтесь над тим, щоб просинатися раніше або лягати спати трохи пізніше. Пам’ятайте, справа не лише в тому, щоб знайти час. Вам треба знайти час, коли ви пильні, ваш мозок у стані "бойової готовності". Визначтеся зі своїм найбільш продуктивним часом і спробуйте реорганізувати ваш графік таким чином, щоб саме в цей час ви могли практикувати свою англійську.
Врешті, переконайтеся, щоб нічого не заважало вам виділити собі ці півгодини щодня. Дайте собі обіцянку присвячувати заняттям 30 хвилин без винятків лише протягом місяця і я гарантую - вас здивує, наскільки покращились ваші досягнення. Цього має бути досить, щоб вам захотілося таких же результатів і наступного місяця.
Якщо саме час є вашою проблемою, ви правда намагалися знайти хвилини незайнятості? Якщо так, і все зводиться до вибору між улюбленим серіалом по телеку або вивчення мови, і врешті перемагає улюблений серіал - вітаю вас! -  відсутність часу більше не  є вашою проблемою. Просто перестаньте обманювати себе, кажучи, що у вас просто немає на іноземну мову часу. Будьте брутально чесними і признайтеся: "Я не вивчаю англійську, бо мені більше подобається дивитися серіал". Справді, спробуйте отак чесно відповісти тим знайомим, котрі питатимуть вас про те, як просувається ваша англійська.
Скоріш за все, у вас є вибір між чимось і вивченням мови. Якщо ви чесно зізнаєтесь, що це щось продовжує  вигравати, нічого страшного. Просто перестаньте брехати собі та іншим, що ви не можете почати чи продовжувати займатися іноземною мовою через брак часу.

3. "Я надто старий/Мені надто пізно вчити мову".

Трирічні діти в іноземному оточенні опановують обидві мови неймовірно швидко і безболісно. Але так діти опановують лише першу(і) мову(и). Опанування другої (третьої тощо) іноземної мови відбувається за зовсім іншою схемою. Насправді ідея про те, що діти вчаться краще - лише один із багатьох міфів):
“Люди продовжують вірити, що діти вчать мову швидше, ніж дорослі. Ця перевага - ілюзорна? Давайте розглянемо критерії володіння англійською мовою для дітей і дорослих. Дитина не повинна вчити настільки ж багато, як дорослі, щоб досягти комунікативної компетенції. Дитячі висловлювання коротші і простіші, і словниковий запас менший. Таким чином, хоча і видається, що дитина навчається швидше, ніж дорослий, результати досліджень зазвичай показують, що дорослі та підлітки показують кращі результати у навчанні.”
Тож перестаньте врити в те, що не відповідає дійсності. Повірте у протилежне. А ще краще - зробіть змагання між собою і якоюсь знайомою дитиною, яка теж почала вивчати мову.

4. "Я раз спробував вчити англійську на курсах/з репетитором, але (тут впишіть свій негативний резутат)"

Невдача - це важко. Насправді люди запрограмовані уникати поразок. Тому колишні невдачі у вивченні мови заважають спробувати знову. Я знаю людей, котрі добряче намучились у своїх спробах вивчити мову. Цьому є багато причин, але факт залишається фактом - пережиті поразки чи невдачі наганяють паралізуючого страху на більшість людей і відбивають будь-яке бажання спробувати ще. Це тому що ми починаємо вірити, що те,  хто ми є, базується на наших діях. Якщо ви колись кинули займатися англійською або заняття не принесли бажаних результатів, у вашому мозку закріпилося переконання, що ви нездатні вивчити іноземну мову - незалежно від того, які були причини. Ваші дії продовжуватимуть віддзеркалювати те, в що ви вірите.
Якщо ви почнете вивчення мови потрошечки щодня, врешті-решт ви почнете вірити, що ви - така людина, яка здатна опанувати іноземну мову. Вам не треба вірити, що ви - найздібніший учень на курсах чи що у вас природній талант до мов. Вам лише треба вірити, що ви вчитеся. Щодення практика створить вашу особу, яка опанує англійську.
Щойно ви перейдете той рубіж, вам стане легше придумувати способи, яким чином навчатися краще і продуктивніше. Ви здатні на це.
Які ще (хибні) переконання заважать вам вивчити іноземну мову чи не дають навіть почати? Діліться своїми думками в коментарях.